ПОГОДЖЕНО
протокол засідання
педагогічної ради
ЖЗДО №1 ЖМР №4
від 29.05.2024
АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА
робочої групи за результатами самооцінювання освітніх і управлінських процесів та внутрішньої системи забезпечення якості освіти
за напрямом
«Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»
2023/2024н.р.
ІІ напрям ВСЗЯО «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду» у ЖЗДО №1 ЖМР вивчався у термін з лютого 2024 по травень 2024 року відповідно Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», наказу Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 №01-11/71 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти», наказу МОН України від 16.01.2020 №54 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти», Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти в ЗДО та інших нормативно-правових актів, наказу директора ЗДО від 22.01.2024 № 14 «Про проведення само оцінювання за напрямом «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду в ЖЗДО №1 ЖМР.
Для здійснення самоаналізу було проведено оцінювання якості освіти за такими рівнями:
- Високий;
- Достатній;
- Вимагає покращення;
- Низький.
Для обрахунку анкет використовували наступний алгоритм:
- відповідь «так» – 4 бали;
- відповідь «переважно так» – 3 бали;
- відповідь «переважно ні» – 2 бали;
- відповідь «ні» – 1 бал.
Отримане середньоарифметичне значення було співставлено зі шкалою визначення рівня якості освітньої діяльності.
Шкала визначення рівня якості освітньої діяльності
1,0 – 1,65 | 1,66 – 2,65 | 2,66 -3,60 | 3,61 – 4,0 |
низький рівень | рівень, що вимагає покращення | достатній рівень | високий рівень |
Для проведення самоаналізу за напрямом «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду» було використано наступні методи збору інформації:
1.Вивчення документації ЗДО.
2.Спостереження за освітнім процесом та за організацією життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти.
3.Анкетування педагогічних працівників та батьків.
4.Інтерв’ю з директором та вихователем-методистом.
Самоаналіз проводився за всіма вимогами напряму «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»: 2.1. та 2.2..
Під час вивчення документації та спостереження за освітнім процесом, відповідно до вимоги 2.1. Дотримання вимог державного стандартуна підставі вивчення документації, за результатами анкетування учасників освітнього процесу (педагогів та батьків), результатами інтерв’ю із вихователем-методистом закладу виявлено наступне.
Аналіз критерію 2.1.1.У закладі дошкільної освіти реалізується державний стандарт
Робота закладу дошкільної освіти організовувалася з урахуванням реалій сьогодення та дії правового режиму воєнного стану.
Особлива увага зверталася на такі аспекти: у ЖЗДО №1 ЖМР реалізується державний стандарт дошкільної освіти в Україні на достатньому рівні. Освітній процес організований відповідно до освітньої програми «Українське дошкілля», що повністю забезпечує реалізацію Державного стандарту.
Робота закладу відповідає плану роботи ЗДО на навчальний рік та літній період. План схвалений педагогічною радою ЗДО від 30.08.2023 протокол № 1 та затверджений директором ЗДО. Пріоритетні завдання плану відповідають реалізації завдань БКДО,листу МОН №1/8820-23 від 20.06.2023 року «Про організацію безпечного освітнього простору в закладах дошкільної освіти та обладнання укриттів» та методичним рекомендаціям МОН щодо організації освітнього процесу у 2023/2024 н.р. у закладах дошкільної освіти №1/12490-23 від 21.08.2023, тобто відповідає принципу актуальності, системності та конкретності.
Структура плану роботи ЗДО відповідає вимогам Листа МОН від 07.07.2021 року № 1/9-344 «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік». Завдання на новий навчальний рік сформовані на основі аналізу роботи ЗДО за попередній 2022/2023 навчальний рік. Їх три: одне з яких передбачено попереднім планом роботи, конкретизоване й розширене, інші два – нові. До плану введено розділ (VІ Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності), де включено, як вивчення стану організації освітнього процесу, так і вивчення процесів функціонування закладу в цілому. Відповідно до завдань закладу побудовано весь освітній процес, що відображено в перспективних та календарних планах вихователів. Форму та вид планування вихователів груп затверджено рішенням педагогічної ради № 1 від 30.08.2023 року (Організаційні питання початку навчального року).
Розроблено педагогічні ради, на яких розглядалися питання тематичного вивчення освітнього процесу відповідно до завдань плану роботи і надавалися рекомендації. Накази про вивчення освітнього процесу в закладі видаються (1 раз семестер) за результатами вивчення освітнього процесу, про підготовку педагогічних рад, про затвердження та введення в дію рішень педагогічних рад.
Організація освітнього процесу у закладі сприяє набуттю дитиною ключових компетентностей відповідно до освітніх напрямів, визначених інваріантною складовою державного стандарту.
Пріоритетні завдання на навчальний рік, згідно плану роботи ЗДО на 2023/2024 н.р. охоплюють всі напрями інваріантної складової БКДО.
Під час освітнього процесу головним завданням педагогів було формування ключових компетентностей за різними освітніми напрямами БКДО, спрямованими на розвиток особистості дитини. Набуття ключових компетентностей дитиною дошкільного віку відбувалося в різних видахдіяльності: спеціально організована навчальна діяльність (заняття), ігрова діяльність,самостійна діяльність дітей (художня, рухова, мовленнєва, ігрова, трудова, дослідницька та ін.), індивідуальна робота, спостереження, екскурсії, походи, свята та розваги, гуртки тощоза освітніми напрямами БКДО, які організовувались по різному: фронтально, підгрупами, індивідуально і залежно від віку дітей, педагогічної мети та професійної майстерності педагога.
Зміст дошкільної освіти в ЖЗДО№1 ЖМР заснований на принципі педагогіки партнерства. Всі педагоги закладу стимулюють процес розвитку кожної дитини, створюючи для цього:
атмосферу психологічної підтримки;
обстановку інтелектуального й емоційного благополуччя.
Життя дітей в закладі проходить відповідно до режиму дня кожної вікової групи, а освітній процес відбувається згідно розкладу занять, які затверджені директором ЗДО.
Поряд з позитивними сторонами організації освітнього процесу існують і недоліки:
– не завжди плануються та проводяться індивідуальні заняття з дітьми з того чи іншого напряму роботи;
– не в повній мірі виконуються завдання варіативної частини БКДО.
За критерієм 2.1.2. У закладі дошкільної освіти здійснюється внутрішній моніторинг розвитку компетентностей здобувачів дошкільної освіти
В ЖЗДО№1 ЖМР щорічно, здійснюється внутрішній моніторинг розвитку компетентностей здобувачів дошкільної освіти за напрямами БКДО. По закладу видаються накази про організацію проведення моніторингового дослідження, затверджується план проведення внутрішнього моніторингу.
Моніторинг проводиться на основі діагностичного інструментарію методичного посібника «Моніторинг досягнень дітей дошкільного віку згідно з БКДО» та різних методів, прийомів і форм роботи з дітьми.
Статистичну обробку даних вивчення стану сформованості життєвих компетенцій педагоги здійснюють за критеріями, чітко визначеними за кожним освітнім напрямом БКДО. Отримані дані аналізуються за принципом природної достатності. Такий підхід до оцінювання дозволяє аналізувати якість освіти дітей і якість освітнього процесу та своєчасно реагувати на недоліки в роботі з розвитку тих чи інших освітніх напрямів. Для ефективного всебічного вивчення розвитку компетенції кожної дитини у лютому проводиться діагностування дітей, яке дозволяє визначити рівень показників компетенцій (знань, умінь і навичок) вихованців ЗДО. Корекція здійснюється з тими дітьми, яким вона необхідна, без проміжного моніторингу в кіньці навчального року.
Питання результативності моніторингу планується заслухати на педагогічній педраді № 4 від 29.05.2024 р. (Про порівняльний аналіз результатів моніторингу знань дітей, звіт вихователя-методиста ЗДО). Обробку результатів проведення моніторингу здійснює вихователь-методист ЗДО та висвітлює у зведеній таблиці, з якими знайомить педагогів. Узагальнюючі матеріали за результатами вивчення зберігаються в методичному кабінеті. У кінці навчального року директор видає підсумковий наказ «Про виконання БКДО» з яким знайомить всіх педагогів.
На основі результатів анкетування батьків (85 відповідей – 66% від загальної кількості):
– на запитання анкети «Ви отримуєте інформацію про освітній рівень Вашої дитини?» відповіді були такі: «Так» – 60,3%, «Ні» – 2,9%, «За індивідуальним запитом» -32,9%, «Не цікавлюсь»- відповідей не було.
В анкетуванні батьки оцінювали освітній рівень своїх дітей та відповідно результати показали наступне: високий рівень – (40%, достатній рівень – 49,3%, середній рівень – 10,7%, низький рівень – 0.
На запитання «Чи задоволені Ви якістю додаткових освітніх послуг?» батьки дали наступні відповіді: «Так» – 82,9%, «Ні» – 0,7, «Не знаю» -16,4%, що відповідає достатньому рівню – 2.82 бали
Батькам була надана можливість вказати, які додаткові освітні послуги вони б хотіли щоб отримували їхні діти. Відповіді були різні, але в більшості були такі: хореографія, заняття з англійської мови та заняття вчителя-логопеда.
Пропозиції щодо оцінювання вимоги 2.1. «Дотримання вимог державного стандарту» – оцінити на достатній рівень (3,15 б)
Оцінювання вимоги 2.2. Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі проводилось на підставі вивчення форми спостереження за освітнім середовищем, форми вивчення документації, результатів анкетування педагогічних працівників, батьків, інтерв’ю з вихователем-методистом.
Аналіз критерію 2.2.1. У закладі дошкільної освіти забезпечено дотримання розпорядку дня.
Розпорядок дня є на видному місці в кожній роздягальній кімнаті у всіх вікових групах і відповідає гігієнічним нормам щодо тривалості сну, організації різних видів діяльності та відпочинку, у тому числі навчальних занять, перебування на свіжому повітрі, рухової активності та кратності приймання їжі. 85 % вихователів дотримуються режиму дня, в інших15 % – були виявлені окремі порушення та невідповідність часу проведення режимних моментів. Питання дотримання розпорядку дня внесено до оперативного контролю.
На основі анкетування педагогів закладу (індикатор 2.2.1.1.)
Питання – Розпорядок дня здобувачів дошкільної освіти у вікових групах відповідає гігієнічним нормам щодо тривалості сну, організації різними видами діяльності та відпочинку, у тому числі навчальних занять, тривалості перебування на свіжому повітрі, рухової активності, кратності приймання їжі – 18 педагоги дали наступні відповіді: «Так» – 17 (96%), «Переважно так» – 1 (4%), «Переважно ні» – 0, «Ні» – 0, що відповідає високому рівню – 3.958 бали
Освітній процес проводиться згідно розкладу занять, який в повній мірі забезпечує рівномірне навчальне навантаження відповідно до вікових особливостей вихованців. Розклад занять сформований відповідно до освітньої програми «Українське дошкілля». Тривалість занять визначена санітарними вимогами відповідно до Санітарного регламенту для дошкільних закладів від 14.04.2016 року № 563/28693. Освітній процес організованийвідповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.04.2015 року № 446 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності». Дані про кількість навантаження вказані в освітній програмі ЖЗДО№1 ЖМР на 2023/2024 навчальний рік. На основі проведеного інтерв’ю з вихователем-методистом та вивчення документації встановлено, що гранично допустиме навчальне навантаження на здобувача дошкільної освіти у закладі дошкільної освіти відповідає віковій групі та особливостям здобувачів освіти.
На основі результатів анкетування батьків (80 відповідей – 56% від загальної кількості):
– на питання «Чи задоволені Ви в цілому організацією освітнього процесу в садочку?» дали ствердну відповідь «Так» – 95% батьків, «Ні» – 1% та «Не знаю» – 4%, що відповідає високому рівню – 3.94 бали.
Пропозиції щодо оцінювання вимоги 2.2. «Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі» –оцінити на достатньомурівні (3,51 б.)
ВИСНОВОК
Рівні оцінювання за вимогами:
2.1.Дотримання вимог державного стандарту – достатній рівень.
2.2.Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі –достатній рівень.
Результати анкетування, карт спостереження, вивчення документації показали, що всі респонденти оцінили напрям «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду» на достатньому рівні, що відповідає 3.33 бали.
РЕКОМЕНДАЦІЇ:
З метою підвищення якості дошкільної освіти у вихованців ЖЗДО №1 ЖМР рекомендуємо:
Адміністрації:
- Спрямувати роботу педагогічних працівників на формування наскрізних умінь і навичок та ключових компетентностей здобувачів освіти, використання особистісно-орієнтованого підходу до роботи з вихованцями, формування і реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти.
- Включити до плану роботи ЖЗДО№1 ЖМР на 2024/2025 навчальний рік методичні заходи з обговорення проблемних питань формування ключових компетентностей дошкільника.
Вихователям:
- Ретельно вивчати вимоги оновленого БКДО (2021) та освітньої програми для кожної вікової групи; удосконалити тематику тижневих освітніх блоків та днів тижня, виходячи з вимог в умовах воєнного часу; продовжити здійснення блочно-тематичного календарно-перспективного планування освітнього процесу в ЖЗДО№1 ЖМР.
- Ефективно використовувати різні моделі організації освітнього процесу із застосуванням сучасних інноваційних технологій, що відповідають особливостям розвитку кожної дитини.
- Використовувати на заняттях завдання різного рівня складності для стимулювання здобувачів дошкільної освіти до пізнавальної діяльності та критичного мислення.
- Здійснювати компетентнісний та діяльнісний підхід до організації освітнього процесу для отримання відповідних компетентностей.